Výběr správné masky | ResMed Ceska Republika

Začátek léčby se správnou maskou

Začátek léčby se správnou maskou

Výběr masky, která je pohodlná a účinná, je důležitým prvním krokem na cestě k léčbě přetlakem. Naše masky jsme rozdělili do tří kategorií: minimalistické, aktivní a univerzální, abychom vám pomohli vybrat masku, která bude vyhovovat potřebám vašich pacientů.

Jsou pacienti milovníky jednoduchosti? Chtějí masku, která:

Pomáhá bojovat s klaustrofií pomocí polštářku pod nosem, díky němuž se budou cítit více sebevědomě a mohou se rozloučit s červenými otlaky na nose. Naše kategorie minimalistických masek obsahuje masky, které jsou navrženy tak, aby splňovaly tyto potřeby.

"Chci se cítit dobře ve společnosti svého partnera." *
Pacient-nosící-ResMed-AirFit-P10-nosní-polštářky-minimalistická-maska
"Je důležité, aby moje maska byla kompaktní." *
ResMed-AirFit-F30-celoobličejová-minimalistická-CPAP-maska
"Čím tišší maska, tím lépe." *
ResMed-AirFit-N30-nosní-minimalistická-CPAP-maska

Jsou pacienti aktivními spáči? Chtějí masku, která:

Eliminuje červené otlaky na nose a umožňuje pohybovat se podle libosti díky připojení 360◦ kolínka na temeni hlavy, což umožňuje spánek na břiše po celou noc. Naše kategorie aktivních masek obsahuje masky, které jsou navrženy tak, aby splňovaly tyto požadavky.

"Jsem zvyklý spát na břiše." *
Jsou pacienti aktivními spáči? Chtějí masku, která:
"Hadice, která mi nepřekáží, mi pomáhá cítit se svobodně." *
Pacient-nosící-ResMed-AirFit-P30i-nosní-polštáře-maska-volnosti
"Rád zkouším různé polohy, než usnu." *
ResMed-AirFit-F30i-celoobličejová-aktivní-CPAP-maska

Hledají vaši pacienti jistotu? Chtějí masku, která:

Se snadno přizpůsobí jejich obličeji, účinně těsní a je kompatibilní se silikonovými a pěnovými polštářky AirTouch pro případ, když pacienti potřebují větší pohodlí a chtějí omezit červené otlaky na obličeji. Naše kategorie univerzálních masek obsahuje masky, které jsou navrženy tak, aby splňovaly tyto požadavky.

"Potřebuji masku, ze které neuniká vzduch." *
ResMed-AirFit-N20-nosní-univerzální-fit-CPAP-maska
"Chtěl bych masku, která mi snadno padne." *
ResMed-AirFit-F20-celoobličejová-univerzální-CPAP-maska

Nejčastější dotazy týkající se masek

Konstrukce masky ovlivňuje, kam je přiváděn stlačený vzduch a jak maska sedí na obličeji:

Různé typy masek mohou mít různé výhody. Například celoobličejová maska může být dobrou volbou, pokud pacient v noci dýchá ústy, trpí alergií nebo má deviaci septa či jiné onemocnění, které brání průchodu vzduchu nosem.

Někteří lidé dávají přednost menším rozměrům nosních masek nebo nosních polštářků, zatímco jiní ocení uklidňující krytí celoobličejové masky. Dokonce i tak jednoduchá věc, jako je knír, může mít vliv na to, jak se pacient v masce cítí a jak mu maska sedí.

Pokud je to možné, vyzkoušejte různé typy masek. Abychom vám usnadnili výběr, naše kategorie masek ukazují, jak mohou různé masky vyhovovat různým spánkovým návykům nebo preferencím. Tyto kategorie masek obsahují masky v celoobličejovém provedení, nosní masky a masky s nosními polštářky.

Každé z našich masek je věnována webová stránka s podpůrnými videi a radami ohledně určování velikosti.

U mnoha našich masek je k dispozici šablona pro určení velikosti, kterou lze vytisknout. Stačí si šablonu vytisknout a přiložit ji k obličeji, abyste určili velikost polštářku, která bude vyhovovat. Kliknutím na odkazy si stáhněte šablony pro následující masky:

Minimalistické masky:

Aktivní masky:

Univerzální masky:

Každé z našich masek je věnována speciální webová stránka s podpůrnými videi a radami pro správné nasazení.

Dobře padnoucí maska je pohodlná a dobře těsní, takže vzduch neuniká ven. Pokud vzduch uniká z masky (netěsnost masky) nebo z úst (úniky ústy), nebude pacient moci plně využívat výhod léčby přetlakem.

Špatně padnoucí maska může být nepohodlná a nebude tak dobře fungovat, proto věnujte nějaký čas tomu, aby se pacienti naučili, jak si masku správně nasadit. Pacienti se mohou podívat do uživatelské příručky a na videa o nasazování masky. Možná jim pomůže použít zrcadlo nebo někoho požádat, aby zkontroloval, zda jsou polštářek/polštářky správně umístěny.

  • Před připojením hadice nebo zapnutím přístroje si pacient nasadí masku. Každý typ masky má specifický postup nasazování, proto je nejlepší postupovat podle pokynů v uživatelské příručce nebo podle videí o nasazování.
  • Maska by se neměla příliš utahovat. Lidé si často myslí, že těsná maska dobře těsní, ale přílišné utažení může ve skutečnosti způsobit netěsnost a také nepohodlí.
  • Jakmile má pacient masku správně nasazenou na obličeji, zapne proudění vzduchu. Po zapnutí přístroje a nafouknutí polštářku může být nutné provést drobné úpravy polštářku a/nebo náhlavní soupravy.

 

Pacienti si také mohou zdarma stáhnout aplikaci myAir. Poskytne jim individuální koučink a podporu na základě jejich konkrétního přístroje pro léčbu spánkové apnoe a typu masky, jako například doporučení jak odstranit problémy s nasazováním masky.

K únikům vzduchu může docházet z mnoha důvodů. Viz následující často kladené dotazy ohledně identifikace a řešení netěsností způsobených:

  • Špatným nasazením nebo přílišným utažením: viz „Jak nasadit masku?“
  • Taháním hadice: viz „Jak zabránit tahání hadice?”
  • Druhem masky: viz „Jaký je rozdíl mezi maskou celoobličejovou, nosní a nosními polštářky?“ a „Jak zabránit úniku vzduchu ústy?“.
  • Velikosti masky: viz „Jak vybrat správnou velikost polštářku?”

Pokud má pacient „únik z úst“, uniká mu během léčby vzduch z úst. Je možné, že otevírá ústa během spánku ze zvyku nebo proto, že má ucpaný nos. Kromě toho, že je únik z úst hlučný a nepříjemný, může způsobit sucho v ústech.

Pacienti si mohou zdarma stáhnout aplikaci myAir. Aplikace jim pomůže mít kontrolu nad úniky tím, že jim bude zasílat upozornění na překročení prahových hodnot úniku a poskytne jim doporučení jak úniky a problémy s nasazením masky vyřešit.

Pokud občas dochází k úniku vzduchu ústy, například při nachlazení, pacienti mohou v těchto případech zkusit popruh pod bradu aby ústa zůstala uzavřená.

Pokud dochází k častému úniku vzduchu ústy, bude možná nutné používat celoobličejovou masku. Celoobličejové masky přivádějí vzduch nosem i ústy, takže pacienti jsou kryti, ať už dýchají nosem nebo ústy.

V každé z našich kategorií masek máme celoobličejovou masku: AirFit F30 minimalistická maska, AirFit F30i aktivní maska, AirFit F20 univerzální maska.

Všechny masky vydávají při výstupu vydechovaného vzduchu ventilačním otvorem určitý hluk. Pokud však vaše maska vydává krkavé zvuky, pravděpodobně dochází k úniku vzduchu z masky. Pokud dochází k netěsnostem, bylo by dobré zapracovat na technice nasazování. Pomoc naleznou pacienti v uživatelské příručce k masce, ve videích o nasazování a ve výše uvedené otázce „Co způsobuje netěsnosti?“. Pokud maska nadále netěsní, pacient bude možná potřebovat jiný druh nebo velikost masky.

Pokud pacienta nebo jejich partnera na lůžku obtěžuje hluk z ventilačního otvoru masky, možná ocení ventilační otvor QuietAir, který je součástí našich minimalistických masek. (N30, P10, F30). Jemně rozptyluje vydechovaný vzduch a je navržen tak, aby co nejméně rušil hlukem.

K „tahání hadice“ dochází, když vzduchová hadice táhne za masku a ovlivňuje její těsnění, což způsobuje netěsnosti. Pokud si to pacient neuvědomí, může si myslet, že maska netěsní kvůli problému s typem masky či uchycením, nebo si nakonec masku příliš utáhne a způsobí další netěsnosti.

Mnoho masek je navrženo tak, aby zvládaly určitou úroveň tahání hadice. Se zapnutým přístrojem může pacient jemně zatáhnout za hadici, aby zjistil, jak se tahání cítí. Měl by si lehnout na postel a trochu se převalovat, aby zjistil, zda mu hadice poskytuje dostatek prostoru pro pohyb. Pokud si myslí, že by se mu hodila delší hadice, podívejte se na další možnosti hadic na této stránce.

Pokud pacienti spí aktivně, spí na břiše nebo před usnutím zkouší různé polohy, možná ocení design našich aktivních masek (N30i, P30i, F30i). Jejich konstrukce s připojením hadice na temeni hlavy jim umožní pohybovat se, aniž by se zamotali do hadice.

Polštářky masek ResMed jsou vyrobeny ze silikonu, což je hypoalergenní materiál používaný ve zdravotnických přístrojích a zařízeních. Pokud pacient nesnáší silikon, může být dobrou alternativou maska AirTouch F20.
Tato maska má prodyšný polštářek z paměťové pěny, který je navržen tak, aby se přizpůsobil každému obličeji.

Naše kategorie Univerzálních masek by mohla být dobrou volbou, pokud má pacient citlivou pokožku, husté vousy nebo jednoduše ocení větší pohodlí. Rámy těchto masek jsou kompatibilní s našimi klasickými silikonovými polštářky AirFit a polštářky AirTouch z paměťové pěny, takže si je pacient můžete libovolně střídat.

Pokud má pacient podrážděnou pokožku pouze na nose, možná ocení jednu z malých silikonových masek pod nos z kategorií Minimalistických a Aktivních masek.

Přidejte se ke komunitě ResMed

Zůstaňte ve spojení a budete mezi prvními, kdo se dozví všechny nejnovější zprávy.

Ty jsi:

Zodpovězte prosím výše uvedenou otázku

Kliknutím na „Přihlásit se k odběru“ od nás budete pravidelně dostávat e-maily. Souhlasíte také se zpracováním vašich údajů společností ResMed pro tento účel. Další informace o tom, jak společnost ResMed zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v našem Oznámení o ochraně osobních údajů.

Zodpovězte prosím výše uvedenou otázku

Zodpovězte prosím výše uvedenou otázku

Kliknutím na „Přihlásit se k odběru“ od nás budete pravidelně dostávat e-maily. Souhlasíte také se zpracováním vašich údajů společností ResMed pro tento účel. Další informace o tom, jak společnost ResMed zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v našem Oznámení o ochraně osobních údajů.

Příslušné informace týkající se varování a bezpečnostních opatření, která je třeba zvážit před použitím výrobku a během něj, naleznete v uživatelské příručce.

* Všechny citace uvedené na této stránce jsou tvůrčími díly inspirovanými zpětnou vazbou od pacientů a nejsou doslovné.