Oblíbené ()

Pravidelná obměna příslušenství

Poškozené či opotřebované příslušenství snižuje účinnost léčby spánkové apnoe. Chcete-li zachovat kvalitu terapie a zažívat maximální pohodlí, je důležité masku, hadici a filtry přístroje pravidelně vyměňovat.

Každých 12 měsíců Vám zdravotní pojišťovna hradí 90% pořizovací ceny masky, hadice a filtrů. Nezapomeňte si vyžádat poukaz na toto příslušenství ve vaší spánkové laboratoři při roční kontrole. Laboratoř lze také požádat o změnu typu či modelu masky.

Životnost masky

Stejně jako jakýkoli kus oděvu se i polštářek masky v průběhu času opotřebovává. Jeho životnost závisí na různých faktorech, jako je četnost používání a čištění masky nebo typ pleti (suchý či mastný).

U starší masky je větší pravděpodobnost úniku vzduchu, zatímco starší náhlavní souprava může ztratit svou pružnost, což vede k nadměrnému utahování a nepohodlí. Použití masky v dobrém stavu vám pomůže užívat si komfortní a efektivní terapii každou noc.

Jak poznám, že je čas na výměnu?

Pokud nějaká část systému vykazuje známky poškození (popraskání, blednutí, změna barvy, poškození, poškození polštářů apod.), měli byste danou část vyměnit.

Pokud používáte masku celoobličejovou a zjistíte, že je ventil poškozený, zkroucený nebo opotřebovaný, měli byste jej vyměnit. Masku s poškozeným ventilem byste neměli používat, protože nebude moci plnit svou bezpečnostní funkci.

Obecně nastává čas nahradit masku nebo některé její součásti, pokud:

  • musíte popruhy velmi často utahovat,
  • maska začne být tuhá a ztrácí pružnost,
  • máte pocit, že vaše léčba je méně účinná než obvykle,
  • polštář masky je kluzký i po jeho čištění,
  • polštář masky již není jasný a průhledný,
  • polštář masky a rám vykazují známky opotřebení, tuhosti, popraskání nebo zlomení.

Masku byste měli pravidelně obměňovat i z hygienických důvodů. Mytí povrchu mýdlem výrazně snižuje počet bakterií, ale u  masek používaných déle než 12 měsíců již  nedochází k přiměřenému snížení počtu bakterií ani po opakovaném  mytí. Čím je maska starší, tím je odolnější proti dezinfekci.

← Správné užívání přístroje a příslušenství Doporučení pro dobrý spánek →